Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí vyhlásila Svetová ženská organizácia WWS (The World Women Summit) v Ženeve v roku 2000.
19. november má všetkým pripomenúť, že aj deti majú svoje práva na ochranu pred rôznymi formami násilia. Týranie, šikanovanie, zlé zaobchádzanie a zneužívanie detí je mimoriadne závažný problém na celom svete. Je nevyhnutné zvýšiť pozornosť v tejto oblasti na maximum a prijať účinné opatrenia na jeho predchádzanie, riešenie i postihovanie v rodine, v spoločnosti a v štáte i na medzinárodnej úrovni. Svetový deň prevencie týrania detí zviditeľňuje v súčasnosti už viac ako 900 organizácií zo 128 krajín sveta. Na Slovensku sa ročne stáva obeťou domáceho násilia až 600 detí.
Ochrana detí nie je len záležitosťou iba dospelých, žiaci aj vy musíte poznať svoje práva, vedieť rozlíšiť týranie a v prípade potreby požiadať o pomoc. Jednorazový trest od rodiča za niečo čo sme vyparatili, nie je týranie. Týranie je akékoľvek nenáhodné, vedomé i nevedomé konanie rodiča alebo inej osoby voči dieťaťu, ktoré je neprijateľné alebo odmietané a ktoré poškodzuje telesný, duševný i spoločenský stav a vývoj dieťaťa, prípadne spôsobí i jeho smrť. Kde hľadať pomoc, keď máte problém s týraním alebo podozrenie z týrania svojho kamaráta? Mnoho času trávite v škole so svojimi učiteľmi. Môžete sa zveriť im, výchovnému poradcovi, školskej psychologičke, pani riaditeľke alebo napísať odkaz do schránky dôvery. Títo ľudia v oprávnených dôvodoch podajú podnet na prešetrenie na oddelenie sociálno-právnej ochrany detí na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak sa potvrdí prípad týrania dieťaťa, sociálni kurátori podajú podnet na súd a súd môže uložiť zákonným zástupcom dieťaťa výchovné opatrenia: napomenutie, dohľad alebo obmedzenie práv zákonného zástupcu. Môžete využiť nasledovné kontakty pomoci:
- Ak máš podozrenie, že je ktokoľek v ohrození života, neváhaj kontaktovať POLÍCIU 158, alebo TIESŇOVÚ LINKU 112
- Orgán sociálnopránej ochrany detí a sociálnej kurately (na úrade práce, sociálnych ecí a rodiny) – o pomoc môžeš požiadať osobne, alebo telefonicky na bezplatnom tel. čísle 0800 191 222
- IPčko.sk – online linka dôery pre mladých každý deň od 7:00 do 24:00
- Dobrá linka.sk – anonymná a bezplatná online linka dôery pre mladých so zdravotným znevýhodnením každý pracovný deň od 15:00 do 20:00
- Linka detskej istoty – 116 111 bezplatná, diskrétna linka, non- stop, pre deti i dospelých, aj pre problémy súisiace s domácim násilím
- Linka dôery Nezábudka - 0800 800 566 - bezplatná telefonická linka dôery
- Linka detskej dôery – 055/234 72 72 - anonymná linka pre deti dostupná každý praconý deň od 14:00 do 20:00
Upozornenie: tieto čísla sú určené len na vyhľadanie pomoci a nie na telefonovanie pre zábavu.
Hlúpymi rečami zbytočne držíte linku a dieťa čo naozaj potrebuje pomoc sa potom nemôže dovolať. Zamyslite sa, ako takýmto spôsobom aj vy sami ubližujete iným deťom.
Deti pred násilím ticho neochráni
S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás predsa netýka.
Na Slovensku sa pripravuje ďalší ročník akcie s názvom „Bubnovačka“, ktorá má aj tento rok symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a otvoriť v spoločnosti tému včasnej prevencie.
Počas minulých ročníkov sa zapojilo do bubnovania viac, ako 55 000 detí a dospelých. Tento ročník bude iný. Pre náročnosť situácie nebudeme bubnovať v uliciach, na dvoroch, či telocvičniach.
Tento ročník bude obzvlášť výnimočný, kvôli momentálnej situácii zapríčinenej ochorením COVID-19. Priniesol karantény, sociálnu izoláciu i ekonomické ohrozenie. Ale ukazuje nám, ako sa vieme zomknúť a pomáhať si. Ochrániť sa pred ním môžeme len spoločným úsilím, rovnako, ako pred každým násilím.
Pozývame Vás, žiaci, učitelia, pracovníci školy a ŠJ, rodičia, na „BUBNOVAČKU“ 19. novembra 2020, v čase medzi 10:00 – 11:00 v triedach, či cez online, zabubnujte si spoločne a pripomeňte si, že Hlas detí je dôležitý.
Veríme, že o rok sa opäť stretneme a spoločne aj za tento náročný rok zabubnujeme dvojnásobne!