Európsky deň jazykov v ZŠ Šišov - 26. september, ktorý vyhlásila Rada Európy v roku 2001 počas Európskeho roka jazykov, si školy v členských krajinách každoročne pripomínajú prostredníctvom rôznorodých aktivít - súťaží, kvízov, besied, školských rozhlasových vysielaní či športových podujatí.
Výrok známeho nemeckého filozofa hovorí: „Kto hovorí cudzím jazykom len trochu, má z neho väčšiu radosť než ten, kto ho ovláda dobre.“
Ovládanie jazyka pomáha otvárať bránu k inej kultúre a spoločnosti. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že najlepšie sa jazyky učia deti. Majú pružnejšie myslenie, menej zábran, množstvo času a rady napodobňujú, čo im veľmi pomáha.
A prečo spomíname cudzie jazyky? Tento deň je práve Európsky deň jazykov. Oslavuje sa od roku 2001, ktorý bol Európskym rokom jazykov. Jedným z hlavných cieľov je podporovať výučbu cudzích jazykov medzi všetkými občanmi Európskej únie. Európska únia má 24 úradných a pracovných jazykov. Sú to: anglický, bulharský, český, chorvátsky, dánsky, estónsky, fínsky, francúzsky, grécky, holandský, írsky, litovský, lotyšský, maďarský, maltský, nemecký, poľský, portugalský, rumunský, slovenský, slovinský, španielsky, švédsky a taliansky jazyk.
Aj keď tento deň pripadol na nedeľu, naši žiaci si ho pripomenuli o deň neskôr – DNES – 27.9.2021.
Na hodinách konverzácie v anglickom jazyku, anglického, nemeckého a čitateľskej gramotnosti v tento deň žiaci diskutovali spolu s vyučujúcimi o prínose jazykového vzdelávania, o príležitostiach a možnostiach, ktoré sa im výučbou cudzích jazykov otvárajú. Na hodinách žiaci vytvárali rôzne projekty, hrali hry a spievali pesničky.
Keďže disponujeme posluchovou jazykovou triedou cudzích jazykov, žiaci majú možnosť prostredníctvom slúchadiel počúvať texty native speakers a komunikovať medzi sebou - napr.dialógy v dvojiciach a pod.
Žiaci 5.-9.ročníka sa zapojili v mesiaci jún zapojili do nového skúšobného mesačného programu WocaBee.
Na základe záujmu žiakov a rodičov môžu pokračovať v osvedčenej aktivite celý tento školský rok.
WocaBee je nová aplikácia, ktorá zjednodušuje výučbu cudzieho jazyka a šetrí pedagógom čas. Opravuje písomky, poskytuje prehľad čo sa týka domácich úloh a to hlavné - zlepšuje výsledky žiakom a spríjemňuje im učenie, resp. nadobúdanie slovnej zásoby akéhokoľvek cudzieho jazyka.
Učiteľ vedie triedy pridáva balíčky slov napr. jeden alebo dvakrát týždenne. Žiaci to robia ako domáce úlohy alebo ako skúšanie v triede. Učiteľ vidí, kto dokončil úlohy a ktoré slová sa žiakovi ťažko učia.Na Wocabee netreba nič inštalovať a funguje na každom zariadení – telefón, tablet, počítač. Používa umelú inteligenciu hrania a učenia súčasne. Žiaci medzi sebou súťažia v získavaní bodov a po každom mesiaci sú vyhodnotení a odmenení tí najlepší.
Zjednodušuje výučbu cudzieho jazyka a šetrí pedagógom čas. Opravuje písomky, poskytuje prehľad čo sa týka domácich úloh a to hlavné - zlepšuje výsledky žiakom a spríjemňuje im učenie, resp. nadobúdanie slovnej zásoby akéhokoľvek cudzieho jazyka.
V tomto roku chceme v mesiacoch november - december pokračovať v 2.ročníku Action week s agentúrou Talk to talk, ktorý nebol možný minulý rok absolvovať kvôli opatreniam COVIDU. Tento bude určený pre žiakov 8. a 9. ročníka s lektorom z anglicky hovoriacej krajiny.
Žiačky Hanka Hájovská, Timea Križanová, Karin Pavlenová, Sabína Heldesova a Lucia Šarinová sa dnešným dňom zapojili do aplikácie LangBee.
Hotový kurz obsahuje slovíčka/frázy a gramatiku. Na jeho splnenie májú 1 mesiac od aktivácie.
1 kurz = 10-12 balíkov*, ktoré sa postupne odomykajú. Po splnení balíka nasleduje test, ktorého splnením sa sprístupní ďalší balík.
Pre samoukov je skvelou pomôckou možnosť vytvárať si vlastné balíky slovíčok a fráz, pričom nezáleží akou formou sa učia cudzí jazyk (čítať knihy, pozerá´T filmy alebo chodíť na kurzy k lektorovi).
Zadanie balíka je jednoduché a rýchle, pretože aplikácia prediktívne ponúka aj preklady.
Okrem toho – obrázky sa pridávať nemusía pedagógom, tie pridá LangBee automaticky.
V rámci Európskeho dňa sa žiaci 5 .- 9. ročníka zapojili do JAZYKOVEJ REŤAZE ~ LANGUAGE CHAIN 2021, kde pracujú ako niekoľkočlenný tím.
A tak oslávime 20 rokov Európskeho dňa jazykov.
Úlohou je nájsť čo najviac slov v slovenčine, ktoré sú aj v iných jazykoch a vytvoriť z nich ručne písaný a kreslený/maľovaný/kolážovaný plagát.
Ďakujeme žiakom za zapojenie sa do jednotlivých projektov a držíme palce v ich aktivitách!!!
Ing. Emília Oravcová